Marchewka & Groszek gotują: blog dwójki amatorów kulinariów

Marchewka i Groszek to my: ona gotuje, on prowadzi firmę gastronomiczną

Czy jakość przypraw ma znaczenie?

Posted by : | Marzec 31, 2014

Gotowanie nieodzownie łączy się z przyprawianiem. Jeśli nawet najlepsze produkty określimy niezbyt dobrej jakości przyprawami danie i tak nie będzie smaczne. Można więc bez wątpienia stwierdzić, że jakość przepraw ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o smak całej potrawy.

Po czym rozpoznać świeżość?

Zazwyczaj zestaw przypraw dostępne w sklepach opakowane są w torebki nieprzezroczyste, jednak cześć z nich widać gołym okiem. W takiej sytuacji koniecznie należałoby zwrócić uwagę na kolor. Jeśli jest on niewłaściwy dla danej przyprawy oznacza, że do jej składu został dołączony obcy i niekoniecznie potrzebny składnik. Kolejna sprawa to zapach. Musi być oczywiście intensywny, jednak stare przyprawy mają nie tylko zapach, ale także posmak stęchlizny. Często zdarza się tak gdy bardzo długo stoją otwarte i mają dostęp do powietrza. W większości takich przypadków ulatnia się ich prawdziwy smak. Zostaje tylko jego niewielka ilość.

przyprawy-i-sosy-w-miskach

Tylko najlepsze

Kupując zestaw przypraw warto zwracać uwagę na producenta i skład. Jedynie czyste przyprawy bez dodatków smakowych i wzbogaca czy są cokolwiek warte. Będąc w sklepie należy wybierać przyprawy na podstawie kraju pochodzenia. Jeśli wiemy, że dana przyprawa rośnie i pochodzi z dna jego kraju warto już kupić.Jakość przypraw bezwarunkowo ma ogromne odzwierciedlenie w smaku. Przyprawy tanie i duże oczywiście wystarczają na długo, jednak ich zakup nie jest opłacalny, ponieważ wręcz wypacza smak. Najgorsze jest używanie sztucznych i wzbogaconych licami, sztucznymi składnikami chemicznymi przypraw.

Nie są one nic warte a dodatkowo uzależniają od siebie i niszczą kubki smakowe, które rozpoznają tylko ten jeden smak zapominając o wszystkich innych. Jeśli więc rzeczywiście decydujemy się na zakup przypraw nie powinniśmy na nich oszczędzać. Ich zużycie w kuchni jest dość niskie więc tak naprawdę każdy od czasu do czasu może pozwolić sobie na zakupienie naprawdę wysokiej jakości przypraw bez konieczności zwracania uwagi na koszta. To kwestia bardzo ważna.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>