Marchewka & Groszek gotują: blog dwójki amatorów kulinariów

Marchewka i Groszek to my: ona gotuje, on prowadzi firmę gastronomiczną

Nowe królestwo wina

Posted by : | Październik 24, 2015

W Polsce cały czas najpopularniejszym trunkiem jest wódka, jednak od kilku lat rośnie sprzedaż i zainteresowanie winem. To bardzo dobra wiadomość, bo wina wymaga też pewnego obeznania i kultury picia.

Jednym słowem, coraz więcej osób wybiera subtelną biesiadę z czerwonym winem niż gonitwę picia przy wódce. Jednym słowem, śródziemnomorska kultura picia wina przywędrowała nad nadwiślańskie tereny i nieco przepchnęła wschodnią kulturę szalonego picia wódki. Powodów takiej sytuacji jest wiele.

O zmianie świadczy również dostępny zestaw win w wielu większych i mniejszych restauracjach oraz to, że w załodze praktycznie zawsze znajdzie się osoba, która wie jakie wino pasuje do delikatnego łososia a jakie do krwistej wołowiny. Bo wino to nie tylko alkohol, to też wiedza z nim związana.

Grono przyjaciół wina

Grono miłośników wina jest dosyć liczne. Na pewno w rejonach, gdzie się wino produkuje jest najwięcej wielbicieli wina, które jest tamtejszym złotem. Jednak w krajach, do których wino trzeba importować nieustannie rośnie liczba zwolenników wina. Przykładem takiego kraju jest Polska, gdzie coraz więcej powstaje sklepów z winami i coraz częściej organizuje się spotkania z sommelierami czy enologami. Innym przykładem jest Japonia, która importuje najwięcej francuskiego wina.

Odpowiedni zestaw win w swoim domu dla wielu osób jest czymś obowiązkowym i nie zawsze snobistycznym.

Najlepszy prezent – winozestaw-win-3

Wiele osób na prezent wybiera wino, czasami wiedzą co mają kupić, ale częściej osoby te idą do odpowiedniego sklepu mówią co, jak i za ile i dostają odpowiednie wino do okazji i do człowieka.

Jest to miłe, ale milsze jest to, gdy ma się przyjaciół, którzy wiedzą, że ktoś woli woń czekolady i suszonej śliwki od woni czarnego pieprzu.

Cudowne jest to, że gdy ktoś przyniesie wino, to poszerzy zestaw win na specjalne okazje, a nie zostanie wypije przy byle obiedzie w środku tygodnia albo oddane osobom wielce obojętnym. Wino sprezentowane komuś powinno zostać przedstawione, tak jak ktoś nowy wprowadzany do towarzystwa.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>